Se föreläsning

Himlen är grå - Fanny Jaensson

*fanny jaensson

Du vaknar upp, men du önskar att du inte gjorde det. Du tar ditt första andetaget i vaket tillstånd, men du önskar att du inte gjorde det. Du tänker din första tanke, “snälla, låt mig somna in”, och du stänger dina ögon. För att sen öppna dem igen och titta upp i ditt vita tak. Allt är som vanligt, allt är precis som vanligt. Men din kropp har tagits över av ett monster, ett monster som heter depression.

Tänk dig den gråaste och molnigaste dagen i november. Det är kallt, faktiskt frostigt ute och alla löven har singlat ner från träden. Träden står där nakna vajandes i vinden. Himlen är gråare än själva färgen och inte en enda strimma av ljus tar sig igenom de tjocka molnen. Tänk dig att vädret är såhär varje dag, 365 dagar om året, 24 timmar om dygnet. Ibland kommer en stråle sol igenom, men lika fort försvinner det. Det var bara en strimma hopp som tog sig igenom. Du suckar. Dag in och dag ut går du i detta hemska höstväder. Varje dag ser exakt likadan ut. Oavsett hur mycket du hoppar eller skuttar där på marken, oavsett hur högt du sjunger eller hur mycket du skrattar. Det är grått, grått, grått. Du försöker med allt för att ändra vädret, du dansar regndans, sjunger om sol, vind och vatten för att sedan be om lite solljus. Men inget hjälper och till slut ger du upp. Du får noll respons från vädret, oavsett hur mycket du försöker. Så varför försöka något mer? Istället fortsätter du vandra längs den långa vägen i det gråa, kalla vädret. Himlen kommer förevigt vara grå.